Jak přežít hic v práci?
Vysoké teploty většině z nás nedělají v práci dobře. Teplo vyčerpává, zhoršuje soustředění a navíc snižuje naší produktivitu. Jak se ale v práci ochladit? Ať už pracujete na stavbě, v kanceláři, nebo na zahradě určitě se budete moci inspirovat některým z našich tipů.
Teplotní limity pro jednotlivé pracovní pozice práce stanovuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Přesto, že je každý člověk jiný, mělo by jít o optimální tepelné podmínky většiny zaměstnanců. Zaměstnavatel se těmito nařízeními musí řídit, a proto musí zajistit dodržování bezpečnostních přestávek, změnu pracovní doby, poskytnutí nápojů, zajištění vhodného oděvu apod.
- Nejdůležitější věc, kterou by si měl hlídat každý z nás, bez ohledu na naší pracovní pozici je dostatečný pitný režim - minerální vodu, díky které se do nás opět dostanou stopové prvky minerálů, které jsme během práce vypotili. Za nás můžeme doporučit pití ochranných nápojů, obohacených o minerály a vitamíny. Tyto nápoje splňují požadavky Nařízení vlády č.361/2007 Sb. a jsou certifikovány Státním zdravotním ústavem. Na jednu směnu Vám stačí pouze jeden sáček ochranného nápoje, který je určen na 1.5l vody. Také omezte pití kávy, která nám zvyšuje krevní tlak a díky tomu i teplotu našeho těla.
- Měli bychom se zamyslet nad naší pracovní dobou. Nebyla by zde možnost posunout naší pracovní dobu o hodinu dříve a vyhnout se tak nejvyšším teplotám? Pokud jsme živnostníci, doopravdy pracujeme již od brzkého rána? Také bychom neměli zapomínat na pracovní přestávky, díky kterým se tolik nevyčerpáme.
- Pokud pracujete v kanceláři, nebo jiné uzavřené místnosti, podívejte se, jestli si nemůžete zastínit okna roletami. Snažte se větrat ihned po ránu. Dostanete tak do pokoje čerstvý, studený vzduch. Pokud máte k dispozici klimatizaci, nebo větrák, využijte toho. Dejte si však pozor na příliš chladný vzduch. Když si své okolí ochladíte příliš, je možné, že nastydnete, nebo vás bude bolet hlava. Pokud nemáte možnost puštění klasického větráku, pořiďte si malý přenosný ventilátor.
- Při venkovních aktivitách bychom se měli vyhýbat přímému slunečnímu záření. Přestávky bychom měli trávit ve stínu. Měli bychom naši kůži chránit opalovací krémy s UV faktorem. Neměli bychom zapomínat na pokrývku hlavy, světlejší, prodyšné a funkční oblečení.
- Nemáte možnost větráku nebo klimatizace? Co zkusit například chladící ručníky z inovativního materiálu, které využijete nejen v práci? Pokud plánujete túru, nebo rádi sportujete, chladící ručník by ve vašem batohu chybět neměl. Ručník okamžitě ochlazuje a vydrží 2-4 hodiny. Využijete ho nejen na ochlazení, ale také při snižování teploty, bolesti hlavy nebo únavě.
- Důležité je i ve vysokých teplotách klást důraz na bezpečnost a zdraví při práci. Neměli bychom odkládat pracovní pomůcky, které nás "zahřívají" ale měli bychom se spíše zaměřit na pomůcky, které jsou slabší, funkčnější, ale přesto odpovídají požadavkům práce, kterou vykonáváme.
- Z materiálů Vám doporučujeme oblečení s vysokým podílem bavlny, například montérky Chameo, které firma Vochoc šije na zakázku dle individuálních požadavků zákazníka. Problém s letním pracovním oblečením je hlavně u reflexních oděvů, které jsou většinou z polyesteru. U Vochoce si však lze vybrat i reflexní oděvy s velkým podílem bavlny. Máme tu pro Vás máme pár tipů:
Naše tipy:
Letní montérky a kraťasy
Letní košile a trička...
Jakou certifikovanou obuv bychom Vám na léto doporučili?
Pokud u své práce nepotřebujete bezpečnostní pracovní obuv, pak vyberte například:
Máme co nabídnout i dámám: