JAK PEČOVAT O PRACOVNÍ OBUV?
Vybrali jste si vhodnou a pohodlnou pracovní obuv a přejete si, aby Vám vydržela co nejdéle? Máme pro Vás pár tipů, díky kterým se jen tak neopotřebí.
Stejně tak, jako musíme sportovní či společenské obuvi čas od času věnovat nějakou tu péči, tak také u pracovní obuvi je péče nezbytná. Ať už v práci nosíme kotníkové boty, zimní boty, holinky nebo pantofle, je potřeba se řídit níže vypsanými tipy, aby nám poskytovaly ochranu a pohodlí co nejdéle.
1. Dbejte na pokyny výrobce
Ne každá obuv potřebuje stejnou péči. Nejprve si musíme uvědomit, jaký materiál jsme si vybrali. Proto musíme dbát na doporučení výrobce, který návod k péči často přikládá jako součást balení. Na trhu je tolik materiálů, že univerzální návod neexistuje.
2. Používejte lžíce
Uzavřenou obuv, kromě holínek, obouvejte pomocí lžíce. Při obouvání bez lžíce, totiž časem zničíte patní část. Navíc je to pohodlnější a rychlejší způsob obouvání. Proč to tedy nezkusit?
3. Dostatečně si povolte obuv při nazouvání a vyzouvání
Při obouvání obuvi je také důležité dostatečně povolit tkaničky, přezky či zipy. Díky tomu se vyhnete případnému poškození a rychlejšímu opotřebení vaší obuvi.
4. Mějte více párů bot
Většina obuvi trpí na vlhkost. Proto bychom měli obuv častěji střídat, obzvlášť v letních dnech, kdy se nám více noha potí. Když si pořídíme více párů bot a budeme je střídat, obuv se dostatečně vysuší a díky tomu předejdeme také vzniku plísní na chodidlech i delší životnosti.
5. Vyhýbejte se mokru
Pokud chceme, aby nám obuv déle vydržela, je nutné se pokusit vyhnout mokru a vlhkosti. Pokud potřebujeme v mokru pracovat častěji, je dobré si pořídit pracovní holínky. Ty se do tohoto prostředí hodí lépe. Pokud však se jedná o občasnou práci v mokru či vlhku, můžeme alespoň předejít lepší odolností materiálu pomocí vhodné impregnace. Tuto impregnaci pak doporučujeme za deště, sněhu či mlhy u každé obuvi. Po namočení pak nechte obuv dobře proschnout při pokojové teplotě.
6. Pravidelná výměna stélek
Pro větší hygienu chodidel bychom neměli zapomínat na pravidelnou výměnu stélek. Díky tomu předejdeme množení bakterií a plísní v nich. Také se v nich drží pachy díky pocení chodidel. Pro lepší komfort pak doporučujeme výběr anatomické stélky, která pomáhá správně tvarovat tvar chodidla.
6. Neperte obuv v pračce
Pokud nechcete pracovní obuv nenávratně poškodit, měli bychom obuv vyčistit pouze v ruce a bez chemických přípravků.
7. Preventivní péče
Je dobré myslet také na občasnou preventivní péči pomocí krémů, leštidla či impregnace, které nám zachovají vlastnosti obuvi delší dobu. Před použitím jakéhokoliv přípravku však obuv dostatečně očistěte. Vždy se však řiďte doporučením výrobce, či návodem na daném výrobku, aby jste zvolili vhodný prostředek.
Pokud musíte ke své práci nosit uzavřenou obuv, která nevětrá, pořiďte si sprej pro svěží vůni a lepší odolnost pro vnitřek boty.
8. Správné zacházení s pracovní obuví
Měli bychom myslet na to, že žádná obuv není nesmrtelná, proto bychom se měli snažit se vyhnout chemikáliím či ostrým předmětům, které naruší povrch obuvi.
Pokud si chceme zachovat původní tvar obuvi, můžeme použít také napínák obuvi, nebo obuv vycpat papírem.